Odchów piskląt indyków

Przed wstawieniem ptaków rozkłada się papier dla piskląt, na którym ustawia się karmidełka i poidła w celu zachęcenia ptaków do pobierania paszy i wody a nie ściółki, którą zapychają sobie wole. należy zwrócić uwagę by papier nie był zbyt miękki- może się rwać lub zbyt gładki, gdyż ptaki mogą się ślizgać i zwichnąć nogę.

W odchowie piskląt stosuje się sztuczne kwoki lub żarówki podczerwieni, ponieważ w pierwszym okresie odchowu indyczęta wymagają wyższych temperatur. Pod takim parasolem temperatura powinna wynosić 30-34°C, a reszty otoczenia 24-25°C. Po trzech dnach temperaturę stopniowo obniża się o 3-5°C dzięki czemu pisklęta chętnie odchodzą od źródeł ciepła i lepiej pobierają paszę a dodatkowo ta różnica temperatur dobrze wpływa na odpowiednią termoregulację ptaków. Pod kwoką o rozmiarach 150-170cm mieści się około 150-200 indycząt, żarówka podczerwieni umieszczona na wysokości 45-50cm nad podłogą wystarczy na ogrzanie 50 indycząt.

Początkowo należy dobrze obserwować czy wszystkie ptaki prawidłowo pobierają paszę i ją połykają. Przy każdym obchodzie jest potrzeba nanosić jakieś poprawki, pojedyncze pisklęta przechodzą pod parawanami sztucznych kwok na zewnątrz i nie potrafią wrócić do źródła ciepła. Po zachowaniu piskląt stwierdzamy czy istnieją jakieś przeciągi przypodłogowe, czy właściwie działa ogrzewanie i wentylacja. W nocy odchowalnie powinna być oświetlona słabym światłem umożliwiającym kontrolę. Zbyt silne światło powodowałoby wychodzenie piskląt spod parasoli, płoszyłyby się i tłoczyły w kątach co grozi upadkami.

Tygodniowe indyczęta są bardziej samodzielne, można usunąć parawany, korytka i poidła podnieść wyżej. Temperaturę pod kwokami można obniżać w kolejnych tygodniach w 2 do 33-30°C, w 3 do 30-27°C, w 4 tyg. do 27-24°C, 5-6 tydz. do 24-22°C. Po 8 tygodniu życia indycząt minimalna temperatura pomieszczenia powinna wynosić 19°C. Dodatkowe ogrzewanie wyłącza się wcześniej lub później w zależności od warunków klimatycznych.

źródło: www.hodowle.eu